Obec Úřední deska GDPR Historie Současnost Příroda Fotogalerie

  Historie naší obce ze získaných pohlednicích od občanů

 

Ze srazu rodáků jsme získali unikátní fotografie JIndřichova statku

 

    

 !   Z okresního orchívu a vydání týdeníku Hlas z roku 1993 a 1999 vybíráme :

     Přesně datum první zmínky o Chrabercích nelze s jistotou určit. V listině vzniklé mezi léty 11001107 se konstatuje, že Vršovec Nemoj, zavražděný roku 1088, daroval vesnici kostelu v Praze na Vyšehradě. Slovo „chrabřec" vyjadřovalo udatného muže. Chrabérce tudíž znamenaly vesnici statečných lidí. Vyšehradské kapitule patřily Chraberce až do husitských válek; roku 1437 je nechal zapsat král Zikmund svému bývalému vojenskému protivníkovi Jakoubkovi z Vřesovic. V roce 1544 koupilo od Vřesovců obec město Louny. 0 tři roky později jim je ovšem Ferdinand I. za účast v protihabsburském odboji zabral, aby jim je roku 1561 prodal za 800 kop jako zádušní zboží na údržbu městských kostelů. Z té doby jsou proto v lounských účetních knihách zachycena jména sedláků, kteří Lounům platili poplatky. Ke druhé konfiskaci došlo po Bílé hoře, kdy všechny statky Lounských koupil za 50 tisíc kop hrabě Volf Ilburk z Vřesovic. Lounům pak byly vráceny natrvalo v roce 1684 a zůstaly jim až do roku 1848, do zrušení poddanství.

     Nejstarším spolkem ve Chrabercích byli hasiči, založení roku 1909, o rok později následovala odbočka Českého chmelařského spolku (v roce 1930 se zde chmel pěstoval na 8 hektarech ) a roku 1920 Dělnická tělocvičná jednota. Chraberce, obec vždy česká, měly nejvíce obyvatel roku 1940 - celkem 369. Ve válečných letech zde bylo 71 popisných čísel a v nich šest obchodních živností. Dnes je zde k trvalému pobytu hlášeno 149 obyvatel, o 41 méně než při posledním sčítání před deseti lety. Chraberce (Chrabrzetz) leží v nadmořské výšce 280 metrů a jsou součástí lounského okresu v jeho historických hranicích.

     Chraberce jsou posazeny přímo v srdci lounského panoramatu. Proti vesnici se vypíná Oblík a Srdov, za obcí se choulí již zcela vytěžený Chraberecký chlum, kterému kdysi přezdívali „Malý Oblík". Kopec je již prakticky srovnán se zemí; nyní těžba postupuje do hloubky, kde je kámen velmi čistý a kvalitní. Z čediče, nejlacinějšího stavebního kamene, je postavena řada základů zdejších domů. Kámen je pevný, ale drží vlhkost a při změně počasí se orosí. V lomu se snížil počet zaměstnanců a mechanizace se zmodernizovala.

     V obci sídlí v budově hasičské zbrojnice obecní úřad. Právě chraberečtí požárníci jsou nejaktivnějším místním spolkem. Zvláště družstvo žen vyhrává i krajské přebory. Zahrádkářská organizace se již rozpadla. Sokol též není. Za lékařem jezdí občané v pondělí, středu a pátek do Chožova.

      V obci pořád bydlí více stálých lidí než chalupářů. Zřejmě i proto, že sem z Loun poměrně pravidelně zajíždí autobus. Soukromý obchod má otevřeno každý den od osmi do jedenácti a od tří do pěti. Zásobený je velmi dobře. Chraberce mají i hospodu "U kapličky", která byla po požáru znovu otevřena.

      V obci soukromě hospodaří Tomanovi a pan Miroslav András, některé pozemky obhospodařuje zemědělec Karel Dittrich z Lenešic.

Stojí za vidění

     V obci stojí barokní kaplička, kdysi s obrazem sv. Jiří (který byl sejmut a přemístěn) a barokní socha Panny Marie z roku 1726. Z další sochy (sv. Bernarda z roky 1736) zbyl pouze podstavec.

     Jižně od obce byly nalezeny řadové hroby se skrčenými kostrami a nádobkami s jehlicemi unětické kultury a s kamennými nástroji. Část jich je uložena v Iounském muzeu.

 

 


©2006 ARsystemwebmaster ObecÚřední deskaHistorieKulturaFotogalerie